Zahtevamo
Prethodni segment: Sekretarijat za zakonodavstvo zaključio da treba izjednačiti zvanja diplomirani i master – 20. novembar 2006.
-
Izjednačavanje postojećeg zvanja „diplomirani” sa novom diplomom „mastera”.
Zahtevamo primenu odluke Rektorskog saveta KONUS-a od 20. oktobra 2006. po kojoj je utvrđeno da lice koje je steklo VII-1 stepen stručne spreme po ranijim propisima, na bazi osnovnih studija koje su trajale najmanje četiri godine, ima pravo da traži da mu se utvrdi da taj naziv odgovara akademskom nazivu „diplomirani” sa naznakom zvanja drugog stepena diplomskih studija – “master” iz odgovarajuće oblasti.
Zahtevamo od Univerziteta da postupa u skladu sa tumačenjem Vladinog Sekretarijata za zakonodavstvo, od 20. novembra 2006. na osnovu kog osobe koje su stekle VII-1 stepen stručne spreme po sili zakona moraju biti izjednačene sa nazivom “master”, kako bi bila zaštićena prava i pravna sigurnost građana koji su stekli akademsko zvanje u skladu sa ranijim propisima.
Zahtevamo da se diplomcima koji su na nekim fakultetima ove školske godine prevarom upisani na master studije, mimo zajedničkog univerzitetskog konkursa, vrati novac koji su uplatili na ime školarine za te studije.
-
Smanjenje školarina i svih ostalih naknada na studijama za 50%.
Zahtevamo javnu osudu pljačkanja studenata koja se sprovodi na pojedinim fakultetima, a opravdava se autonomijom fakulteta da odredi onu visinu školarina i drugih naknada koja će omogućiti da mesečna plata profesora tih fakulteta iznosi i do 200.000,00 dinara.
Zahtevamo od države da počne da ispunjava svoje finansijske obaveze prema Univerzitetu. Iz državnog budžeta se, u proseku, pokriva samo 25% materijalnih troškova fakulteta, što je polovina iznosa koji je država dužna da uplati u skladu sa izmenama Uredbe o finansiranju visokog obrazovanja. Da se ne bi dodatno ugrožavao životni standard studenata i studentkinja bićemo prinuđeni da nateramo Vladu da poštuje svoje odluke, čime će se udeo finansiranja visokog obrazovanja iz sopstvenih izvora fakulteta smanjiti za oko 33%. Pošto školarne nisu jedini sopstveni izvor prihoda fakulteta, već fakulteti stiču dobit projektima nezavisnim od studenata i države, smatramo da je naš zahtev za smanjenjem školarina i svih ostalih nakanada na studijama za 50% realan i ostvariv.
-
Jasno utvrđivanje kriterijuma za određivanje visine školarina, uz uvažavanje objektivnih socijalnih uslova.
Zahtevamo da Univerzitet hitno postupi po Zakonu o visokom obrazovanju, na osnovu kojeg je dužan da donese opšti akt kojim će se utvrditi merila za utvrđivanje visine školarine.
Zahtevamo da se jasno utvrdi koje su redovne usluge koje fakulteti pružaju studentima u okviru ostvarivanja studijskog programa, da bi bilo jasno za koje se troškove fakulteta plaća školarina i da se spreči dvostruko plaćanje pojedinih naknada kao što su ispitne prijave, potvrde itd.
Zahtevamo da se pri utvrđivanju školarina u obzir uzmu troškovi života, kretanje prosečne zarade u Srbiji, stopa nezaposlenosti, egzistencijalne i socijalne potrebe zaposlenih i njihovih porodica, kretanje zaposlenosti na tržištu rada i opšti nivo ekonomske razvijenosti Srbije.
Sledeći segment: Blokada fakulteta, jer znanje nije roba – 22. novembar 2006.