Dobro razmisli da li ovakav master vredi para!

image_pdfimage_print

Prethodni segment: Dekanu Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu – 13. decembar 2006.

 

Kao prvo, da li bi upisao/la diplomske akademske studije – master kada bi mogao/la na osnovu starih diplomskih studija da upišeš doktorske?

Da li znaš da je Zakon o Univerzitetu iz 1992. odnosno 1998. kao i onaj iz 2002. omogućavao diplomcima koji su imali prosečnu ocenu studiranja najmanje 8.5 (izuzev kada je reč o ZU iz 2002. prema kojem je propisana ocena najmanje 9) direktan upis na doktorske studije?

Doktorske studije, međutim, nikad nisu bile aktivirane na fakultetu, odnosno univerzitetu, te se sticanje doktorata alternativno postizalo tako što bi student/kinja upisao/la magistarske studije, a po njihovom završetku prijavio/la doktorsku disertaciju i odbranio/la je. Kladim se da ti to nisu spomenuli?

Nemoj izgubiti iz vida da su magistarske studije bile put naučnog usavršavanja i nakon njih se sticao naučni stepen. Diplomske akademske studije – master su akademske studije, baš kao što su to bile i stare diplomske studije. U tom smislu, ova dva nivoa studija podrazumevaju isti stepen stručne spreme. Konsultuj nedavno tumačenje Vlade (Sekretarijata za zakonodavstvo) koje upravo o ovome govori.

Sa druge strane ako želiš naučno da se usavršavaš postavi pitanje svojoj upravi zašto ti nije obezbedila doktorske studije na koje i danas imaš, zakonski uzev, pravo da konkurišeš, i to na osnovu pravovernog tumačenja člana 127. stav 1. Zakona o visokom obrazovanju (2004), kao i odluke KONUS-a od 17.11.2006. u kojoj se ovakvo tumačenje potvrđuje.

Konačno, studije po pravilu počinju 1. oktobra. Tvoje studije još uvek nisu počele na način na koji je definisan nastavnim planom i programom. Faktički IZGUBIO/LA SI SEMESTAR, A CENA ISTA: 86 000 dinara! Zar to nije cena za punu obrazovnu uslugu? Po svemu sudeći sam „papir“ košta 86 000, bez realne podloge u akademskom obrazovnom radu.

U tom smislu, imaš ne samo moralno pravo, već i zakonski osnov da se zališ. Naime, fakultet je po zakonu dužan da obezbedi predavanja i druge oblike nastave, sve u skladu sa planom i programom, u konkretnom slučaju, master studija. Uz to, student/kinja ima pravo na blagovremeno i tačno informisanje o svim pitanjima koja se odnose na studije (član 86. stav 2. Zakona o visokom obrazovanju). Ukoliko to izostane, a izostalo je, jer se studije ne realizuju u skladu sa planom i programom koji je istaknut na odeljenskim oglasnim tablama (ispostavilo se da je reč o „goloj“ dezinformaciji), možeš podneti žalbu visokoškolskoj ustanovi, u ovom slučaju, Rektoratu Univerziteta u Beogradu. Takođe, možeš  podneti prijavu Ministarstvu prosvete i sporta, koje vrši UPRAVNI NADZOR nad radom visokoškolske ustanove (član 106. ZVO). Zakonom su predviđene kaznene mere novčanog karaktera (član 107. ZVO), između ostalog i za neorganizovanje predavanja i drugih oblika nastave, kako za fakultet, tako i za odgovorno lice na fakultetu.

 

Ako slično sagledavamo situaciju u kojoj se nalazimo ZATRAŽI POVRAĆAJ SVOG NOVCA i pridruži se studentskom PROTESTU!

18.12. u 13h, ZBOR na Filozofskom fakultetu u učionici 101

18.12. u 14h, PROTEST na platou ispred Filozofskog fakulteta!

 

P.S. Master ≠ magistar; diplomske akademske studije – master nisu neophodan uslov za upis na doktorske studije, niti se “peta godina studija” (kako još mnogi profesori tendeciozno nazivaju diplomske studije – master) prirodno nadovezuju na tvoju diplomu. Naprotiv, u istom su rangu, i zato ne nasedaj na NE-ETIČKI marketing.

 

Sledeći segment: Suoči se sa problemom, budi deo rešenja

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *